Evenimente de la
inchiderea editiei tiparite
Ultimele Stiri de la

Echipa Romaniei de handbal masculin este noua campioana mondiala

Romania a reusit sa devina campioana mondiala universitara dupa o pauza de 29 de ani. Selec-tionata Romaniei a surclasat in finala echipa Coreei de Sud, cu 28-20 in finala Campionatului Mondial de la Malaga, Spania.

Eroul meciului a fost portarul roman Ionut Iancu, care a avut nu mai putin de 23 de parade reusite. Romania a fost la conducerea jo-cului inca din debut, reusind sa se desprinda dupa sapte minute la cinci goluri, conducand cu 6-1.

La pauza echipa Romaniei a condus cu 16-10. In debutul reprizei a doua asiaticii au reusit sa echilibreze partida, apropiindu-se la doua goluri, dar jucatorii nostri au revenit la conducerea jocului, si datorita interventiilor incredibile ale portarului, reusind o victorie mult asteptata de romani, cu scorul de 28-20.

In semifinale, romanii au trecut de tara gazda, Spania, cu un scor de 29-26. In faza grupelor, Romania a castigat doua partide, 30-26 cu Portugalia si 29-28 chiar cu echipa pe care a intalnit-o ulterior in finala, Coreea de Sud. Singurul esec din grupe s-a inregistrat cu echipa Egiptului, la o diferenta de un punct, 27-28.